Historisk fest

[singlepic id=254 w=320 h=240 float=left]Søndag 17. august 2014 ble en merkedag for Frikirken i Risør. Da var det fest på Akland for den «nye» Risør Frikirke. Tidligere Søndeled Frikirke og Risør Frikirke er nå slått sammen til en menighet, og mange møtte fram for å markere dette. Det begynte med en gudstjeneste der presbyterieformann  Arnfinn Østerberg kom med en hilsen til den nye menigheten. Bibelverset som han løftet fram, var Fil 1,5-6: ”For fra første dag og fram til nå har dere hatt del med meg i evangeliet.  Og jeg er trygg på at han som begynte sin gode gjerning i dere, skal fullføre den – helt til Jesu Kristi dag”. Pastor Else B Bergem Strand holdt en preken over visjonen til Risør Frikirke som inntil videre også gjelder for den nye menigheten: ”Risør Frikirke ønsker å ære Gud ved nærhet til Jesus, livet og hverandre i Den hellige ånds kraft”.[singlepic id=256 w=320 h=240 float=right]

Så var det dekket til full middag i første etasje i frikirken. Det var dekket til 70 mennesker, og det var også antallet som kom. Det ble servert svinesteik med grønnsaker, surkål og tyttebærsyltetøy. Det var ikke spart på noe, og det smakte fortreffelig. Og jammen var det bløtkake til dessert også. En stor og god innsats av kjøkkengjengen.[singlepic id=255 w=320 h=240 float=left]

Men festen var ikke slutt med dette. Det var mer program som begynte med sang av et mannskor satt sammen for anledningen. Steinar Johansen, som ledet festen, kalte det for et ”engangsmannskor” som kanskje kunne brukes flere ganger.  Det mente i alle fall de frammøtte, for de fikk stor applaus. [singlepic id=257 w=320 h=240 float=right]
Etterpå ble det hentet fram en gammel barnesang som heter «Bygge Guds rike» og så måtte byggeferdighetene prøves ut i praksis. Det ble delt inn i lag som fikk utdelt spagetti og Marshmellows. Med dette skulle de på 7 min bygge et så høyt tårn som mulig. Innsatsen var stor, og mange flotte byggverk tok form. Det lovet godt for byggeevner også i en ny menighet. Vinnertårnet var imponerende.[singlepic id=253 w=320 h=240 float=left]

Terje Solberg var representant for Frikirken sentralt og holdt et interessant historisk innlegg om Søndeled og Risør Frikirke. Han la vekt på hvordan Risør hadde vært med fra starten av i grunnleggelsen av en evangelisk luthersk frikirke i Norge i 1877. Han hadde lest i den gamle kirkeboken, og funnet ut hvor frikirkemedlemmene bodde i kommunen. Ut fra de funnene var det naturlig at det i 1905 ble bygget en frikirke på Vormli , men han avsluttet med at egentlig var det nå den gamle Risør Frikirke som var gjenforenet. Det var en god tanke å ta med inn i framtiden.

Grete Askildsen Johansen leste noen fine dikt til slutt om fellesskap, og på denne festen var virkelig fellesskapet i full blomst. Det var god prat rundt bordene, det var en stor og flott dugnadsgjeng som la til rette for alt fra mat, pynt, program, spilling, lyd og bilder, og folk trivdes og koste seg.

Dette innlegget ble publisert i Arrangement. Bokmerk permalenken.